HANS BØRLI V ČESKÉ REPUBLICE

10. října  2012 byla za účasti pana velvyslance norského království v ČR pana Jens Eikaas, pana kardinála Dominika Duky, zástupkyně Ministerstva kultury ČR PhDr. Anny Matouškové a delegátů z norského kraje Hedmark, oblasti Eidskog, představena v prostorách Památníku národního písemnictví v Praze na Strahově veřejnosti kniha překladů básní významného norského básníka Hanse Børliho (1918 -1989).

Tento výbor z celoživotního díla Hanse Børliho vyšel v ČR pod názvem „Cesta lesy“. Na výběru básní spolupracoval norská společnost Hans Børli selskapet, Sverre Eier a dcera básníka Beathe Børli Karterud. Básně přeložil Petr Uhlíř.

V prostorách sálu Boženy Němcové tak zřejmě poprvé v historii, zazněly vedle sebe dva na prvý poslech vzdálené jazyky dvou vzdálených zemí.  Jejich slova však hovořila o „té“ jedné stejné kráse, pravdě a smyslu věcí.

Akce se konala pod záštitou pana velvyslance norského království v ČR a paní ministryně kultury ČR.  Akci podpořilo Velvyslanectví norského království v ČR a Památník národního písemnictví v Praze.